Wydarzenia 2024
Mały mistrz
Śladami Leonarda Da Vinci
Dnia 5 grudnia w naszej szkole odbyły się zajęcia dotyczące zagadnień z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych jak również logiki i historii. W trakcie godzinnych warsztatów były wykorzystane modele edukacyjne, bazujące na projektach Leonarda da Vinci.
22
Lekcja historii w terenie
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy ósmej odwiedzili miejsce, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach - Muzeum Auschwitz Birkenau. Podczas zwiedzania obozu z przewodnikiem uczniowie poznali historię powstania obozu i warunki życia więźniów oraz zapalili znicz pod ścianą śmierci. Była to lekcja historii, która pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów.
Dzień Górnika
Z okazji Dnia Górnika 4 grudnia odwiedził nas tata, który pracuje na kopalni, aby przybliżyć nam pracę wykonywaną na kopalni. Na Śląsku cały czas staramy się pamiętać o górnikach i w dniu ich święta wspominać patronkę górników św. Barbarę.
HO HO HO...
- 4
ETNO wycieczka
W ostatnich dniach klasy 1-3 wybrały się do Żarek, w których spędziły kilka intensywnych godzin, biorąc udział w wielu ciekawych warsztatach, które umiliły naszym najmłodszym dzień.
W ramach wycieczki dzieci zwiedziły stary młyn, w którym odkrywały tajemnice, bednarstwa, kołodziejstwa, piekarstwa i młynarstwa. Kolejnym przystankiem były warsztaty w EtnoPracowni, w której dzieci bawiły się naturalnymi materiałami, sianem, wikliną, drewnem. Nie zabrakło również odrobiny słodyczy, a to za sprawą cudownego kolorowego miejsca, Manufaktura hokus pokus w którym dzieci obserwowały proces produkcji słodyczy, a następnie własnoręcznie wykonały lizaka na pamiątkę. Ostatnim miejscem naszej podróży była Przystań Leśników, a w niej własnoręcznie wykonana pizza według wskazówek szefa kuchni. Tym smacznym akcentem z uśmiechami na twarzach i pełnymi brzuszkami wróciliśmy do domów.
Witaj w naszej bajce
Już po raz drugi Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolną do bajkowej zabawy.
27 listopada na szkolnych korytarzach zaroiło się od kolorowych postaci. Na wszystkich przebranych czekała słodka niespodzianka. Odbyły się 2 taneczne przerwy, a uczniowie klasy 6 i 7 odwiedzili nasze przedszkolaki, by poczytać im bajki i nauczyć bajkowego tańca. Było radośnie i bardzo kolorowo. Nawet nasze panie nauczycielki, panie dyrektor i panie sekretarki, na codzień poważne, dziś też postanowiły wczuć się w dziecięcy klimat. Kolejna odsłona bajkowej imprezy już za rok ;)
22
Szlachetna paczka 2024
"Lubię ludzi" - to hasło jak co roku jednoczy wszystkich ludzi dobrego serca w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej. Nasza społeczność, a więc przedszkolaki, uczniowie klas 1-8, rodzice oraz pracownicy i przyjaciele wzięli udział w tym pięknym przedświątecznym wydarzeniu. Wspólnymi siłami udało się przygotować aż 25 pakunków, a wśród nich znalazły się młodzieżowe łóżko, fotel, odkurzacz, artykuły spożywcze, środki czystości oraz artykuły higieniczne. Nie zabrakło też prezentów specjalnych dla poszczególnych członków rodziny, o które zatroszczyły się nasze przedszkolaki.
W tym roku nasza pomoc trafiła do sześcioosobowej rodziny, której niespodziewana choroba mamy bardzo utrudniła życie.
Za okazane serce i ogromną hojność serdecznie dziękujemy ;)
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W tym tygodniu startujemy z przygotowaniami do ŚDTM, uczniowie klasy 6 przygotują plakaty, rekwizyty i ozdobią szkołę dekoracjami. Natomiast poczas lekcji oraz przerw wszyscy uczniowie w zabawowej formie będą przypominać sobie tabliczkę mnożenia, aby już od czwartu pod okiem Komisji Egzaminacynej wziąć udział w różnych konkursach walcząc o miano Eksperta Tabliczki Mnożenia.
6
Królestwo planet
W poniedziałek 18.11.2024 r. nasze pierwszaki wraz z pierwszakami sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach, wybrały się w fascynującą podróż, poznając piękno kosmosu i inspirując się do zgłębiania wiedzy o wszechświecie.
Celem wycieczki było Planetarium Śląskie w Chorzowie. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach pt."Królestwo
planet", w czasie których zapoznały się z kierunkami świata, gwiazdami, gwiazdozbiorami oraz Układem Słonecznym. Wyjazd dostarczył cennych informacji oraz wzbudził zainteresowanie uczniów kosmiczną tematyką.
Dzień Edukacji Narodowej
15 października odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy 2 i 3 pod kierunkiem wychowawczyń wystąpili w przedstawieniu "O jesieni i zmowie leni", zaprezentowali wiersze i piosenki okolicznościowe oraz pod kierunkiem p. Katarzyny Kachniarz przedstawili pokaz taneczny. Natomiast uczniowie klas 4 i 7 pod kierunkiem p. Ilony Mitoś wystawili kabaret.
1
"STOP" przemocy wobec dzieci i młodzieży
„Naszym marzeniem jest tworzenie świata,w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”
Za nami kolejna edycja międzynarodowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, w której braliśmy udział. Przebiegała ona w tym roku pod hasłem "Ej, to nie żart. To jest przemoc!"
W tym czasie dużo rozmawialiśmy o przemocy, staraliśmy się uwrażliwić naszych uczniów oraz rodziców na to, by nikt nie był obojętny, nie przyglądał się biernie, gdy komuś dzieje się krzywda. W klasach I-VIII pedagodzy i wychowawcy przeprowadzili warsztaty i pogadanki dotyczące przemocy. Rozmawialiśmy o tym, czym jest przemoc, co czuje jej sprawca, a co jej ofiara, dlaczego należy reagować oraz gdzie szukać pomocy.
Dodatkowo w ramach ogólnopolskiego programu Dzieciństwo bez przemocy klasa V brała udział w warsztatach online "Przemoc? Dowiedz się, jak reagować i jak telefon zaufania może ci pomóc", klasa VI uczestniczyła w warsztatach online "Czy dziękować za propsy i za hejty? Lekcja o cyberprzemocy", natomiast klasy VII i VIII brały udział w warsztatach online "Dopamina - jak budować dobre relacje rówieśnicze, a stawiać granice w tych toksycznych". W klasach III i V dodatkowo odbyły się warsztaty "Kłopoty online. Cyberprzemoc", które poprowadziła edukatorka z Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator.
Na zakończenie kampanii, tj. 19 listopada, przypięliśmy sobie pomarańczowe wstążeczki jako znak protestu oraz solidarności z dziećmi dotkniętymi przemocą na całym świecie.
6
Święty zwycięża
Dnia 30 października już po raz kolejny w szkole odbył się dzień pt. Holy Wins - Święty Zwycięża. Tego dnia uczniowie wcielili się w postacie świętych.
Na szkolnym korytarzu można było spotkać św. Barbarę, św. Józefa, św. Martę, św. Faustynę, Sw. Jana Pawła II czy też św. Maksymiliana i innych. Była też anielska fotobudka i anielskie zagadki. Był to radosny, słodki i anielski dzień.
14A oto zwycięzcy konkursu:
106 urodziny Niepodległej
8 listopada uczniowie klasy 7 przygotowali akademię w formie programu informacyjnego. W rolę prowadzącej wcieliła się Ola, a Jacek, Szymon, Paweł, Filip, Antek i Zosia przeprowadzali krótkie wywiady z mieszkańcami świętującymi na różne sposoby Niepodległość. Reporterzy dotarli na próbę chóru, akademię pierwszoklasistów, rajd rowerowy czy nawet Marsz Niepodległości. Gościem specjalnym Aktualności był sam Marszałek Józef Piłsudski, który dzięki możliwościom Sztucznej Inteligencji przekazał ważne słowa dla Młodych Polaków. Akademię uświetnił występ szkolnego chóru złożonego z uczniów klasy 4 i 5.
Punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy obecni: przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zaśpiewali hymn włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu!". Ważność święta wszyscy podkreślili galowym strojem i biało-czerwonymi symbolami. Było radośnie i bardzo uroczyście.6
Mały Mistrz
Dnia 22 października 2024 r. w ramach programu "Mały Mistrz" zajęcia sportowe poprowadziła Mistrzyni Europy z Aten i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Moskwie pani Lucyna Langer Kałek. Uczniowie klasy 2 i 3 mieli okazję obejrzeć zdobyte przez gościa medale, porozmawiać a przede wszystkim trenować pod okiem mistrzyni.
5
Warsztaty z prawa konsumenta
Dnia 5 grudnia odbyło się spotkanie Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta z uczniami klasy 8.
Podczas warsztatów ósmoklasiści dowiedzieli się kilku ważnych na temat praw konsumenta np. reklamacji towaru, gwarancji, ponadto poruszono ważny temat cyberprzemocy. Uczniowie mogli zadać indywidualne pytania związane z kupnem i sprzedażą produktu w Internecie.
W minioną sobotę uczniowie klasy 4 naszej szkoły, wraz z uczniami ze szkoły SP 14 udali się na wycieczkę w trzy różne miejsca.
Na sportowo dzieci spędziły czas w Katowicach w Parku Trampolin Jump World, po czym udali się do Gliwic na wystawę Klocków Lego i zabawę w Fun Parku. Na koniec uczniowie bawili się na koncercie MAŁE TGD.4Boże Narodzenie oczami dziecka
Mikołajkowy turniej piłkarski
W niedzielę 8 grudnia na hali sportowej SMS Arena rozegrany został I Mikołajkowy Turniej Piłkarski, w którym rywalizowały poszczególne klasy naszej szkoły.
W kategorii klas 3-5 miejsce I zajął zespół FC Kosiarze, składający się z uczniów klasy 5 w składzie: Kamila S., Gabriel W., Filip J., Franciszek C., Daniel U.
W kategorii klas 6-8 miejsce I zajął zespół FC Serdelki, składający się z uczniów kl. 7/8 w składzie: Oliwier Z., Hubert B., Maksymilian D., Jakub O.Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze oraz mały upominek, natomiast zwycięzcy z rąk Pani Dyrektor otrzymali medale.
Turniej nie mógłby odbyć się, gdyby nie pomoc Rady Rodziców, która pokryła koszty wynajmu hali sportowej. Z tego względu składamy Radzie Rodziców wielkie podziękowania.
3
Sztafetowe biegi przełajowe
W dniu 1 października na stadionie lekkoatletycznym w Tychach odbyły się sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców, w których z innymi tyskimi szkołami rywalizowali nasi uczniowie.
2
Światowy dzień zdrowia psychicznego.
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego dnia było podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego na całym świecie, zmobilizowanie wysiłków na rzecz wsparcia osób doświadczających problemów psychicznych i uczynienie świata lepszym miejscem.
Dlatego też uczniowie klasy 6 wzięli udział w zajęciach w ramach projektu "Jestem OK!" podczas których przygotowywali zdrowe, dobrze zbilansowane drugie śniadanie a także dowiedzieli się, dlaczego należy unikać przetworzonej żywności i napojów z dodatkiem cukru, czy tych zawierających kofeinę. Nauczyli się czytać etykiety artykułów spożywczych.
4Następnie wzięli udział w prelekcji seansu "W głowie się nie mieści 2" po którym odbyła się pogadanka nt. trudności związanych z dorastaniem i zmieniającymi się emocjami.
Uczniowie klasy 4,5 i 6 wyjechali na wycieczkę do Ośrodka H2O w Kiczycach, gdyż nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna i ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą obniżyć stres i poprawić nastrój.
34
Z wizytą w Sztolni Królowa Luiza
Dnia 10 maja klasy 1-3 wybrały się na ciekawą wycieczkę do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Dzieci miały okazję poczuć na własnej skórze jak wygląda praca Górnika.
3
Pasowanie na uczniów klasy 1
25.10.2024 r. w Szkole Podstawowej nr 23 im. Janusza Korczaka w Tychach odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Uczniowie z SU oraz z klasy 5 pięknie poprowadzili część artystyczną zaprezentowaną przez pierwszoklasistów, na którą składały się wiersze, piosenki, taniec czy znajomość zasad klasowych oraz wiedzy o patronie szkoły. Po prezentacji umiejętności i wiadomości, pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Barbara Smolorz kolorowym ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia. Następnie wychowawczyni wręczyła uczniom dyplomy i upominki. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
W ostatni piątek września uczniowie klasy 2 uczestniczyli w Lekcji w ruchu w ramach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego (Europen School Sport Day - ESSD) międzynarodowej inicjatywy, której celem jest promocja aktywności fizycznej wśród dzieci.
1#ESSD2024
#BeActive
#ESSDPoland
#ESSDPoland2024
#RuchowyPlanLekcji@EuropejskiDzienSportuSzkolnego
@fundusz.pfron
@essdeurope
Z orlika na stadion.
W ostatnim czasie rozgrywane były w całej Polsce powiatowe turnieje piłkarskie "Z orlika na stadion", również w województwie śląskim. W turnieju wzięli udział także uczniowie naszej szkoły.
W kategorii u-15 rozegranym w Katowicach nasi zawodnicy zagrali z zespołami z miejscowych szkół: SP 33, SP 38 i SP 41 z Katowic.
W kategorii u-13 rozegranym w Bieruniu nasi uczniowie zagrali z miejscową SP3 Bieruń oraz KPH Tychy.3
1 Tyski EKO Piknik
Dnia 10 września 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 1 Tyskim Eko Pikniku zorganizowanym przez Urząd Miasta Tychy we współpracy ze spółką Master Odpady i Energia, Remondis i PreZero.
Celem wydarzenia było przede wszystkim propagowanie ekologii i szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska.
W czasie pikniku dzieci uczestniczyły w licznych warsztatach, podczas których mogły wykonać własnoręczne ozdoby, zblendować sobie sok, dzięki jeździe na rowerze czy też zrobić recyklingowany instrument muzyczny.
Jednak najważniejszym punktem programu było wręczenie na ręce Pani Dyrektor Barbarze Smolorz voucheru na kwotę 2000 zł wygranego przez uczniów naszej szkoły w programie konkursowym pn. Ranking Szkół w "Wirtualnym Centrum Edukacji Ekologicznej" organizowanym przez spółkę Master Odpady i Energia.
30
Szkoła pełna aktywności.
19 września reprezentanci klas 4-6 naszej szkoły udali się na AWF Katowice, by wziąć udział w wydarzeniu "Szkoła Pełna Aktywności".
Kilka godzin wspólnej zabawy obfitował w konkurencje szybkościowe, sprawnościowe oraz zadania umysłowe. Dzięki Akademickiemu Związkowi Sportowemu, który był organizatorem zawodów, mogliśmy widzieć uczniów pokonujących poszczególne konkurencje, ich walkę, emocje, budującą się współpracę oraz wielką radość że zdobytych medali.12
Z wizytą na UŚ w Katowicach.
Dnia 20 września w piątek klasy 7 i 8 udały się jak co roku na Uniwersytet Śląski w Katowicach na pokazy doświadczeń z cyklu Osobliwości Świata Fizyki.
W tym roku pod lupę wzięte zostały zagadnienia ładunku oraz równowagi. Prawa rządzące światem ładunków elektrycznych okazały się jednak bardzo proste i wykorzystane zostały do pokazania spektakularnych eksperymentów, które pozwoliły nam lepiej je zrozumieć. Poznaliśmy i zastosowaliśmy również kilka prostych zasad pozwalających na konstrukcję stabilnych mostów po których uczestnicy pokazów mogli swobodnie przejść. Na koniec wycieczki zostaliśmy zaproszeni na darmową pizzę do nowo odrestaurowanej Pizzy Hut.
5
Dzień Kropki 2024
Witamy w szkole.
2 września uczniowie klasy siódmej i piątej przywitali dzieci, młodzież oraz nauczycieli krótką akademią. Po życzeniach dobrego roku prelegenci przypomnieli o 85 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystość wzbogaciły uczennice klasy trzeciej i czwartej wykonując popis taneczny przygotowany przez panią Katarzynę Kachniarz.
Drugi września 2024 roku szczególnie wpisał się w historię szkoły, gdyż było to pierwsze rozpoczęcie roku w szkole, której patronuje Janusz Korczak. Najbardziej przejęci byli uczniowie klasy pierwszej, którzy od dzisiaj zaczynają tworzyć społeczność szkolną.
1
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Drodzy Uczniowie,
Z okazji zakończenia kolejnego roku szkolnego składamy Wam najserdeczniejsze życzenia.
Gratulujemy Wam ciężkiej pracy i wytrwałości, które włożyliście w naukę. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć i postępów, jakie poczyniliście w ciągu minionego roku.
Życzymy Wam udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych radości, odpoczynku i nowych doświadczeń. Niech ten czas pozwoli Wam zregenerować siły i nabrać energii do dalszej nauki.
Korzystajcie z wolnego czasu, aby rozwijać swoje zainteresowania, odkrywać nowe pasje i spędzać czas z bliskimi. Pamiętajcie jednak, aby również znaleźć czas na odpoczynek i relaks.
Życzymy Wam, aby nadchodzące wakacje były dla Was czasem radości, relaksu i niezapomnianych chwil. Niech ten okres pozwoli Wam nabrać sił i entuzjazmu do nowych wyzwań w kolejnym roku szkolnym.
Jeszcze raz, wszystkiego dobrego!
Dyrektor wraz z nauczycielami.
35
Wirtualna podróż do Szwajcarii
21 lutego uczniowie siódmej klasy uczestniczyli w ciekawym projekcie, jakim była konferencja kulturoznawcza online dotycząca osobliwości Szwajcarii. Konferencja została przygotowana przez Bibliotekę Austriacką mieszczącą się w Opolu. Dzięki platformie ZOOM uczniowie bez opuszczania szkoły mogli wziąć udział w projekcie. Poznali historię Szwajcarii, sylwetki znanych Szwajcarów, a także poznali ciekawostki dotyczącego tego pięknego alpejskiego kraju. Webinarium było ciekawym urozmaiceniem lekcji języka niemieckiego.
To już jest koniec...
W dniu 10 czerwca 2024 r. podczas podsumowania Sportowego Roku Szkolnego 2023/2024, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach dziewczęta z naszej szkoły miały okazję zaprezentować układ choreograficzny przygotowany przez Panią Katarzynę Kachniarz.
20 lat Polski w Unii Europejskiej
W tym roku mija 20 lat odkąd Polska dołączyła do krajów Unii Europejskiej. Z tej okazji w naszej szkole odbywały się różne projekty i wydarzenia. W ramach zajęć kulinarnych "Palce lizać" uczniowie klasy 4 przygotowywali potrawy charakterystyczne dla różnych krajów członkowskich. Projekt o nazwie "Smaki Europy" realizowany był w maju i czerwcu. Młodzi kucharze przygotowali francuskie rogaliki, włoską domową pizzę, sałatkę grecką oraz hiszpańską tortillę w wersji śniadaniowej.
Klasa 8 wzięła udział w bardzo interesującej debacie dotyczącej współczesnych problemów Unii. Młodsi uczniowie przygotowali plakaty, które przez długi czas zdobiły korytarz szkolny. Podczas zajęć z informatyki uczniowie klas 6-8 tworzyli grafiki dotyczące Unii Europejskiej. Uczennica klasy 7 przygotowała bardzo ciekawą prezentację dotyczącą historii.
Mateusz, Dawid i Patryk wzięli udział w powiatowym konkursie "20 lat w UE: Transformacja Tychów w świecie Minecraft." W swoim projekcie zaprezentowali innowacyjne rozwiązania, które będą realizowane w najbliższej przyszłości w naszej szkole dzięki funduszom unijnym. Pomysł chłopców spodobał się jury i zdobyli II miejsce.
Na szkolnym korytarzu podziwiać można było zbiór książek i materiałów poświęconych tematowi Unii Europejskiej. Dzięki gazetce informacyjnej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski, uczniowie mogli uzupełnić i usystematyzować swoją wiedzę.
Festyn z okazji dnia dziecka
Tyle radości i zabawy w ten piękny słoneczny dzień, a to wszystko dzięki Radzie Osiedla Cielmice i Pani Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 2 w Tychach, którzy zorganizowali na terenie naszej szkoły Dzień Dziecka.
Zresztą sami zobaczcie.
23
Jasełka na strychu
To przedstawienie, którego akcja toczy się na strychu pewnego domu do którego na święta przyjeżdżają Pola i Maks. Na strychu tym można znaleźć wiele staroci. Są wśród nich stara skrzynia, drewniany wieszak i fotel, skrzydła Anioła, sianko, kije, korona. Jak się okazuje przedmioty te żyją i znają dokładnie historię Bożego Narodzenia, którą opowiadają głównym bohaterom. Dzięki niemal profesjonalnej grze aktorskiej klasy 5, tańca Aniołów i śpiewu klasy 4 widowisko to było bardzo wciągające i interesujące nie tylko dla uczniów szkoły ale i przedszkolaków oraz naszych cielmickich Seniorów.
Ponadto przedstawienie zostało zaprezentowane na X Orszaku Trzech Króli w naszej parafii.
Cała inscenizacja odbyła się pod przewodnictwem opiekunów Krystyny Santarek, Katarzyny Kachniarz i Kariny Głowackiej- Bieszczad.
A TY...jaki masz talent?
4 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs "Mam talent" zorganizowany przez wychowawców klas 1-3 oraz Samorząd Uczniowski.
W tegorocznym przeglądzie wzięło udział około 30 uczniów z klas 1-8. Z wielką przyjemnością mogliśmy podziwiać naszych wyjątkowych uczniów i ich umiejętności artystyczne, między innymi występy wokalne, popisy taneczne i akrobatyczne czy sztuczki karciane. Wyniki konkursu wraz z nagrodami rzeczowymi będą wręczone na najbliższym apelu oraz umieszczone na naszej stronie.
16
Niby razem a jednak osobno
W dniach 23-24 maja 2024 roku uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami wybrali się na dwudniową wycieczkę. Trasa wycieczki obejmowała szlak Jury Krakowsko - Częstochowskiej i Miasta królów-Krakowa.
Podczas pierwszego dnia uczniowie dowiedzieli się jak powstała jedyna w Europie naturalna pustynia - Pustynia Błędowska, w piaskach której chłopcy klasy 6 znaleźli łuski po ćwiczących w tym rejonie mundurowych. Dwadzieścia kilometrów dalej w Dolinie Prądnika uczniowie poznali historię Zamku w Pieskowej Skale, gdzie mogli własnoręcznie wybić grosz krakowski Kazimierza Wielkiego, a nieopodal dotknąć Maczugi Herkulesa. Przemierzając dalej szlak dotarli do bramy Krakowskiej, przez którą prowadził uczęszczany szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk. A po 15 minutowej wspinaczce po licznych schodach dotarli do Jaskini Ciemnej, gdzie było im dane zobaczyć symbol Ojcowskiego Parku Narodowego - nietoperza - podkowca małego oraz jadowitego pająka, sieciarza jaskiniowego.
Drugi dzień wycieczki był dla każdej z klas inny.
Uczniowie klasy 6 spędzili drugi dzień na królewskim szlaku, startując w miejscu, gdzie stoi lubiany przez wszystkich pomnik Smoka Wawelskiego, kieując się dalej na Wzgórze Wawelskie, a stamtąd tzw. Traktem Królewskim na Rynek, dalej przez Bramę Floriańską do Barbakanu i uroczymi plantami pod znane na cały świat okno papieskie na ulicy Franciszkańskiej.
Uczniowie z klasy 7 i 8 próbowali swoich sił na deskach Teatru Starego im. H. Modrzejewskiej biorąc udział w warsztatach teatralnych, natomiast klasy 4 i 5 więły udział w grze terenowej po Krakowie, podczas której rozwiązywały liczne zagadki i łamigłówki zbierając za poprawne odpowiedzi kryształy i punkty.
W drodze powrotnej szóstoklasiści przejechali do Ogrodu doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić. Każdy przy wejściu otrzymał plan ogrodu i we własnym tempie mógł oddać się pouczającej zabawie. Prawdziwą gratką był zjazd na sankach i gra w curling w maju;) Wycieczkę zakończyli w Lem-biryncie, czyli zielonym labiryncie, gdzie ukryte były tabliczki z cytatami autorstwa Stanisława Lema.
Pozostali uczestnicy wycieczki odwiedzili Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport uczestnicząc w warsztatach edukacyjnych, podczas których dowiedzieli się kim jest marszałek na płycie lotniska, jakie zwierzęta można zabrać ze sobą w podróż samolotem oraz czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym, a także wiele innych ciekawostek na temat funkcjonowania i obsługi lotniska. Jednak największe wrażenie zrobiło na dzieciach lądowanie i startowanie samolotów.
Podsumowując te dwa dni pełne doświadczeń oraz niezapomnianych wrażeń, było SUPER! Już czekamy na kolejne wyjazdy, bo jak ogólnie wiadomo "podróże kształcą".
7011
Młoda Filharmonia
Tym razem uczniowie naszej szkoły mieli okazję usłyszeć klasyczne aranżacje melodii, które są im doskonale znane zarówno z popularnych filmów jak i seriali.
Między innymi muzykę skomponowaną przez Jamesa Hornera do filmu Avatar, muzykę do filmu Jak wytresować smoka - Johna Powella, a także muzykę do słynnego filmu o tatrzańskim zbójniku imieniem Janosik. Jednak najbardziej podobała się uczniom muzyka z filmu Piraci z Karaibów kompozycji Klausa Badelta i Hansa Zimmera.
A wszystko za sprawą Śląskiej Orkiestry Kameralnej, którą poprowadził Radosław Droń.
USA. Zachodnie wybrzeże.
13 maja uczniowie klasy 7 i 6 wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem Rafałem z grupy trzask.pl „USA. Zachodnie wybrzeże”
Podczas spotkania mieli okazję zwiedzić zachodnie wybrzeże USA, a konkretnie cztery stany: Arizonę, Utah, Californię i Nevadę. Zobaczyli, a także usłyszeli wiele ciekawych rzeczy o Stanach Zjednoczonych, o skalistych pustkowiach, drogach po horyzont, Wielkim Kanionie, Monument Valley, szlaku Devil’s Garden, Las Vegas, tysiącletnich sekwojach. Zobaczyli bogate i biedne dzielnice miast. Wszyscy wyszli bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia.
1
"Jeśli nie chcesz mojej zguby, KROKODYLA daj mi luby"
Dnia 28 maja z okazji dnia dziecka w naszej szkole gościliśmy niezwykłą postać. Herpetologa, entomologa, ornitologa, ogólnie zoologa z pasją, pana Andrzeja Pająka.
Ten miłośnik przyrody i hodowca zwierząt w bardzo interesujący sposób przybliżył uczniom naszego zespołu życie, zwyczaje, upodobania kulinarne wielu gatunków gadów min. żółwia śródziemnomorskiego, agamy brodatej, węża smugowego, połoza amurskiego, krokodyla krótkopyskiego, a także pytona siatkowego, tygrysiego i tygrysiego - hypo-green. Wszyscy mieli możliwość bliskiego kontaktu z przywiezionymi zwierzętami, mogli je dotykać i głaskać.
Pan Andrzej wielkorotnie powtarzał, iż swoje zwierzęta traktuje jak przyjaciół, rozmawia z nimi i próbuje je zrozumieć.
Dzieci wyszły zachwycone, a cenna wiedza przyrodnicza na pewno na długo pozostanie w pamięci.
31
Wiwat Konstytucja!
29 kwietnia uczniowie klasy szóstej i czwartej przygotowali dla całej społeczności szkolnej uroczystą akademię. Aby uczcić Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja młodzi aktorzy w krótkiej scence historycznej przedstawili moment uchwalenia dokumentu. Uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym znaczenie słów: Wolność, Naród i Ojczyzna.
Podczas akademii przewinął się też motyw Unii Europejskiej, gdyż właśnie w tym roku mija 20 lat obecności Polski we Wspólnocie.
3
Poczuj, żeby zrozumieć
W dniu 16.04.2024 r. w naszej szkole odbyły się sponsorowane przez Miasto Tychy edukacyjne warsztaty pt. "Poczuj, żeby zrozumieć" dla klasy 7 i 8.
Głównym i najważniejszym celem szkolenia było uwrażliwianie uczniów na potrzeby osob starszych i niepełnosprawnych oraz przygotowanie młodych ludzi do przyszłości, w której wszyscy, niezależnie od wieku będą rozumiani i traktowani z szacunkiem.
Uczniowie pod okiem dwóch wyspecjalizowanych edukatorek mogli doświadczyć na własnej skórze zaburzenia obserwacji i pola widzenia, zaburzenia słuchu oraz ograniczenia czucia rąk i ruchów stawów. Ponadto, zdobyli bezcenną wiedzę związaną z funkcjonowaniem ludzkiego ciała, jego funkcjami i procesami starzenia się.2
#SprzatamyDlaPolski
Dokładnie 54 lata temu w Stanach Zjednoczonych odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Celem akcji było uświadomienie, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska.
Z tej okazji nasi uczniowie wiedząc jak ważna jest sprawa naszej planety przyłączyli się do VII już edycji akcji #SprzatamyDlaPolski.
9
22 kwietnia Światowy dzień Ziemi
Z tej okazji uczniowie klasy piątej oprócz tradycyjnego sprzątania pobliskiej okolicy i rozmowy na temat ochrony naszej planety w nietypowy sposób segregowali śmieci min. rozwiązując ułamkowe zadania.
1
Zielony dzień bez plecaka
21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Dzień ten potocznie zwany świętem wszystkich wagarowiczów uczniowie i nauczyciele postanowili podkreślić zielonym ubiorem.
Oprócz tego wszyscy uczniowie zostali zaproszeni przez Samorząd Uczniowski do zabawy, aby w tym dniu zamiast tradycyjnego tornistra zapakować swoje przybory szkolne w coś zupełnie innego i nietypowego. Trzeba przyznać, że i w tym roku pomysłowość uczniów nie zawiodła. Oprócz podróżnych walizek, można było na korytarzach zobaczyć pomysłowe skrzynki, pudełka, worki, szuflady, oponę, kask czy nawet...wanienkę dziecięcą ;) Wybór pierwszego miejsca był bardzo trudny, dlatego też jury postanowiło nagrodzić 10 najbardziej kreatywnych uczniów.
10Akcja Zielony Dzień bez Pecaka miała pokazać uczniom, że nie tylko wagarami można uczcić pierwszy dzień wiosny. Było radośnie i baardzo zielono ;) A najbardziej zieloną klasą zostały ex aequo klasa 4 i 5.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Festiwal Nauk Ścisłych
W dniu dzisiejszym zakończono kolejną edycję Festiwalu Nauk Ścisłych. Przez te dwa tygodnie na terenie naszej szkoły organizowane były różnego rodzaju doświadczenia fizyczno-chemiczne, konkursy oraz inne równie ciekawe pokazy i warsztaty. Uczniowie podczas spotkań mogli zbierać Pi-niążki, które można było wymienić na drobne nagrody.
Jury nagrodziło również uczniów, którzy zdobyli czołowe miejsca. I tak 1 miejsce w konkursie:
- komiks "Historia fizycznego wynalazku" zdobyła Helena O. (klasa 1),
- plastycznym "Portret Ludolfiny" zdobyła Helena O. (klasa 4),
- plastycznym "Najciekawszy rebus nauk ścisłych" zdobył Bator K. (klasa 4),
- fotograficznym "Zjawisko fizyczne" zdobył Mateusz B. (klasa 6),
- fotograficznym "Matematyka w architekturze" zdobył Bator K. (klasa 4),
- układania kostki Rubika na czas zdobył Dawid G. (klasa 8),
- recytacji cyfr po przecinku liczby Pi zdobyła Marta G. (klasa 7), która recytując 166 cyfr pobiła ubiegłoroczny rekord szkoły.
3Dzień 1
I tak np. w poniedziałek uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w logicznych układankach - tangramach. Wszystkim, którym się to udało wręczono PI-niążka, którego można później wymienić na nagrody.
3Dzień 2
Natomiast dzisiaj uczniowie mogli zapoznać się z nieprawdopodobnymi a tak naturalnymi prawami fizycznymi. I tak np. uczniowie sprawdzali swoją siłę za pomocą półkul magdeburskich, a także za pomocą maszyny elektrostatycznej na własnej skórze dowiedzeli się czy ciało ludzkie jest przewodnikiem. Poznali pojęcie ciśnienia, wykonując doświadczenia z piłeczką w tunelu ciepłego powietrza, szklanką z wodą do góry nogami, świeczką na wodzie i wiele innych. Przybliżyli sobie pojęcie siły wyporu obserwując pływające mandarynki, jak również mogli dotknąć cieczy nienewtonowskiej.
118Dzień 3
Środa minęła pod znakiem tangramów, tym razem starsi uczniowie zmagali się z tą chińską układanką, znaną już od ok. 3000 lat.
Wersja online: https://eduzabawy.com/gry-online/tangram/
Dzień 4
14 marca to Światowy Dzień liczby Pi. Dlatego też uczniowie naszej szkoły mieli okazję wizyty w Muzeum im. Ludolfiny, podczas której dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa Ludolfina i ile tak naprawdę wynosi liczba Pi, wszystko przy dziwiękach tej stałej matematycznej.
Poza tym jak co roku uczniowie pobijali rekord w recytacji cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Czy rekord został pobity dowiecie się wkrótce.
Więcej na temat Ludolfiny można dowiedzieć się z prezentacji: Pi razy drzwi, czyli co wiesz o Ludolfinie?
Oprócz tego uczniowie klasy piątej postanowili uczcić to wyjątkowe święto dekorując swoją salę kolorowankami z liczbą 3,14, przygotowując kanapki z serową liczbą Pi, a na deser pałaszując przepyszne tarty jabłkowe upieczone przez rodziców.
8Ten dzień to nie tylko Ludolfina. Dzisiaj uczniowie wzięli również udział w pokazie kolorowej chemii.
14Dzień 5
Piątek minął pod hasłem łamigłówek, tym razem drewnianych i metalowych. Jednak najwięcej emocji dostarczył uczniom konkurs w najszybszym układaniu kostki Rubica. Kto wygrał? Przekonamy się w poniedziałek.
1Dzień 6
Kolejny dzień Festiwalu Nauk Ścisłych minął nam pod hasłem: Laboratorium Nowoczesnej Informatyki. Uczniowie mogli zmierzyć się z programowaniem robotów OZOBOT, a także poćwiczyć sterowanie obiektami zbudowanymi z klocków Lego We Do i My Prime. Przewodnikami po świecie programowania byli uczniowie klasy ósmej, którzy z dumą prezentowali młodszym kolegom swoje autorskie projekty. Prawdziwą furorę zrobiła wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Dzięki goglom ClassVR uczniowie mogli odbyć wirtualną podróż balonem, zobaczyć wybuch wulkanu, nurkować wśród rekinów czy też z bliska oglądać zwierzęta zaczynając od pająka a kończąc na żyrafie.
12Dzień 7
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką nauczyciela geografii przygotowali doświadczenia w których grupa przedszkolaków oraz uczniów 1-4 mieli okazję dowiedzieć się co to jest napięcie powierzchniowe wody, jak woda krąży w przyrodzie i dlaczego wybuchają wulkany. Udowodniono również, że szklanka nigdy nie jest pusta, a Ziemia ma cztery bieguny.
1
Woda jako globalne wyzwanie
W pierwszy dzień astronomicznej wiosny, klasy czwarta i piąta udały się na wycieczkę do Parku Wodnego w Tychach, aby uczcić Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest 22 marca.
Wizyta rozpoczęła się od uczestnictwa w prelekcji w Akademii Wodnej, zatytułowanej "Woda jako globalne wyzwanie", gdzie uczniowie mieli okazję zgłębić zagadnienia dotyczące znaczenia i ochrony zasobów wodnych na świecie. Następnie grupa zwiedziła multimedialną strefę edukacyjną, oferującą interaktywne stanowiska. Dzięki nim uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć, jak nauka i wiedza łączą się w praktyce, poszukując odpowiedzi na liczne pytania dotyczące wody. Całość wizyty była nie tylko okazją do nauki, ale także doskonałym sposobem na obcowanie z nauką w sposób bezpośredni i angażujący.
5
Matematyczny escape room w klasie 4
W dniu dzisiejszym tj. 28 lutego uczniowie klasy 4 wzięli udział w swoim pierwszym matematycznym escape room, podczas którego mieli okazję wykazać się umiejętnościami matematycznymi, logicznego myślenia oraz współpracy z grupą. Uczniowie rozwiązywali nie tylko zadania matematyczne ale również łamali kody dostępu do kolejnych zadań, co pozwoliło zdobyć nagrodę. Wszyscy świetnie sie bawili a co najważniejsze w niecodzienny sposób utwalili poznane wiadomości i umiejętności matematyczne.
10
Zgadnij którym bogiem greckim jestem?
Uczniowie klasy 5 na zajęciach języka polskiego.
Dzień babci i dziadka
Dnia 26 stycznia w naszej szkole uroczyście obchodzililiśmy Dzień Babci i Dziadka. Po krótkim występie uczniów klasy pierwszej i drugiej , dziadkowie zostali zaproszni na słodki poczęstunek.
To był naprawdę miły Dzień i niezwykłe doświadczenie widzieć tak wielu wspaniałych bezgranicznie kochających swoich wnuków oraz wnuczki dziadków i babcie.
Bardzo dziękujemy.
Już przeminął czas choinki, pora wysłać walentynki
Poniżej przedstawiamy prace uczniów klasy 5 i 6
18
Nasz szkolny tydzień cudów
"Ile dasz dobrego z siebie tyle Ci się zwróci.
Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie, ale na pewno wróci do Ciebie"4
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji propagującej bezpieczne użytkowanie sieci.
W ramach działań w szkole odbywały się różne aktywności. Najmłodsi użytkownicy Internetu poznawali zasady bezpieczeństwa w sieci, a ich przewodnikiem był sympatyczny robocik Necio (https://necio.pl/), starsi oceniali przedstawione zachowania bohaterów serii „Bądź z innej bajki”. Klasy 6-8 wzięły udział w warsztatach dotyczących Standardów Ochrony Małoletnich. Klasa szósta na lekcjach wychowawczych rozmawiała o zjawisku fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonu komórkowego. Uczniowie klasy siódmej i ósmej rozwiązywali quizy na platformie kahoot.com. Dzięki gazetce informacyjnej w holu głównym szkoły każdy miał możliwość zapoznania się z zasadami bezpiecznego surfowania.
Za przyłączenie się do akcji DBI szkoła otrzymała certyfikat.
Dzień dyni
Uczniowie klasy piątej pod okiem nauczyciela matematyki w nieco odmienny sposób powtarzali zamianę jednostek masy i proporcję. A to wszystko z okazji dnia dyni.
6
Bezpieczeństwo w sieci
W dniu 14 lutego w naszej szkole odbyło się szkolenie przeprowadzone przez panią Weronikę Grzankę - pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach. Tematem szkolenia było "Bezpieczeństwo w sieci" (w ramach SOM- Standardy Ochrony Małoletnich).
Uczniowie klas 6-8 mogli usłyszeć m.in. o poważnych konsekwencjach z umieszczania niewłaściwych treści na portalach społecznościowych oraz o Prawach Dziecka. Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej- warsztatowej. W tej drugiej uczniowie podzieleni na grupy mieli stworzyć plakat z wymownym hasłem reklamowym dotyczącym wybranego artykułu/kodeksu karnego za przewinienia w sieci i bezpieczeństwa w przestrzeni medialnej. Dzieci spisały się na medal, każda grupa zaprezentowała swój projekt argumentując wybrane zagadnienie. Dziękujemy Pani Weronice za profesjonalny przekaz i miłą atmosferę.
Szkoła do hymnu
10 listopada nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Szkoła do hymnu". O godzinie 11.11 cała społeczność naszej szkoły odśpiewała uroczyście hymn państwowy.
Bajkowo i kolorowo
7 listopada zrobiło się w naszej szkole bardzo kolorowo, a to z powodu inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, który zorganizował dla całej społeczności szkolnej Dzień Postaci z Bajek.
Z wizytą w Filharmonii Śląskiej
Dzisiaj tj. 16 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję usłyszeć utwory znakomitych kompozytorów min. Gioachino Rossiniego, Franza Lehara, Pietro Mascagniego, Johanna Straussa II, Johannesa Brahmsa oraz Antonina Dvoraka wykonane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Radosława Dronia w ramach "Młodej Filharmonii". [nomore]
Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty w tym wyjątkowym miejscu, tym razem na muzyce filmowej.
Nowa galeria Z wizytą w Filharmonii Śląskiej została dodana do albumu fotograficznego